Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – Justyna Grodecka otrzymała grant Ministerstwa Edukacji i Nauki – „Perły Nauki” za autorski projekt pt. „Copyright (c) Artysta – temat prawa autorskiego wchodzi do głównego nurtu sztuki”.

"Perły nauki"

Celem konkursu „Perły nauki” jest wsparcie wybitnie uzdolnionych absolwentów_ek studiów pierwszego stopnia lub studentów_ek po ukończeniu trzeciego lub czwartego roku jednolitych studiów magisterskich. Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło program w 2021 roku. Jest on następcą „Diamentowego grantu”. MEiN podkreśla, że nowy program różni od poprzedniego m.in. to, że uwzględnia, poza prowadzeniem badań naukowych, również prowadzenie twórczości artystycznej. Warunkiem udziału w tym programie było m.in. przedstawienie projektu, którego koszt realizacji nie przekracza 200 tys. zł dla dla projektów z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, nauk teologicznych albo z dziedziny sztuki. Na tegoroczną, pierwszą edycją konkursu „Perły nauki” wpłynęło 335 wniosków.

„Otrzymałam grant ”Perły Nauki„ MEiN na mój autorski projekt pt. ”Copyright (c) Artysta – temat prawa autorskiego wchodzi do głównego nurtu sztuki„, który pisałam w lutym 2022. W ubiegłym roku, już sama nominacja do aplikowania o grant, jako jedynej studentki w największej Akademii Sztuk Pięknych w Polsce, jaką jest stołeczna ASP, była ogromnym osiągnięciem i równie wielkim zaszczytem. Projekt, który realizuję jest odświeżający, oryginalny, niepokorny, skomplikowany, a także bardzo ważny, nie tylko dla mnie osobiście jako twórcy, ale przede wszystkim w szerokiej perspektywie społecznej. Jak zwykle, równą uwagę przykładam do aspektu merytorycznego i wizualnego projektu, więc czeka mnie naprawdę pracowity czas” – mówi artystka.

Justyna Grodecka

(ur. w 1998) artystka multidyscyplinarna. Dwukrotna laureatka „Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia” oraz Stypendium przyznawanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Czterokrotnie otrzymała „Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP w Warszawie”. Ukończyła Studia na ASP w Warszawie i AdBK München. Jest laureatką m.in.: nagrody KTR 2021 za obrazy olejne w kampanii o międzynarodowym zasięgu medialnym „Obraz pokolenia Z” Zalando. Swoje prace prezentowała w przestrzeni miejskiej na wielkoformatowych muralach, plakatach, banerach, ekranach w całej Polsce i na licznych wystawach solowych i zbiorowych w kraju i na świecie. Brała udział w akcjach performatywnych i artystycznych, zaangażowanych w tematykę społeczną, tj. dążenie do pokoju, problemy mniejszości społecznych czy prawo autorskie.