Plakaty Garlickiego cechuje różnorodność form i środków plastycznego wyrazu, operują dowcipem, formułują inteligentny komentarz za pomocą lapidarnego języka. Przekaz budowany jest raz ekspresyjnymi pociągnięciami pędzla, a raz ascetyczną geometrią, innym razem zaś dzięki użyciu kolażu. Ważnym elementem prac Garlickiego jest także autorska typografia, która – wraz z obrazem – buduje spójny komunikat graficzny.
Piotr Garlicki
Studiował w warszawskiej ASP na Wydziale Grafiki, dyplom uzyskał w pracowni plakatu prof. Macieja Urbańca w 1995 r. Z uczelnią jest związany do tej pory – jako profesor prowadzi Pracownię Znaku i Kompleksowego Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki.
Oprócz plakatów, zajmuje się projektowaniem znaków graficznych, identyfikacji wizualnych, albumów, opakowań i wydawnictw fonograficznych. Jako dyrektor kreatywny brał również udział w projektowaniu niestandardowych kampanii reklamowych i opraw graficznych wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim m.in.: TVP – Opole 2007; II i III Forum Funduszy Europejskich w Warszawie; MTSG IMPRINT (2008–2022). W latach 2006–2017 prowadził opiekę artystyczną i projektował oprawy graficzne spektakli Teatru Montownia.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, otrzymał m.in.: brązowy medal na 18. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach; nagrodę Rektora ASP w Katowicach (19. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach); brązowy medal Effie Awards (2014), złoty medal Golden Arrow (2015), Grand Prix w konkursie „Stop Hate!”, Festiwal Malta, Poznań (2019), Grand Prix na 28. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (2023 r.)
Plakaty Garlickiego znajdują się między innymi w zbiorach: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowgo w Poznaniu, Galerii Morawskiej w Brnie, Galerii Plakatu w Krakowie, Galerii Sztuki Współczesnej w Katowicach, Nowej Biblioteki Aleksandryjskiej (Egipt), Town of Chaumont, Bibliotheque Nationale de France (Francja), China Productivity Center (Chiny), Central House of Artists (Rosja) BICeBé (Boliwia) Ogaki Poster Museum (Japonia), Franz Mayer Museum (Meksyk) i kolekcjach prywatnych.
Co, gdzie, kiedy
PLAKATY GARLIKA. Wystawa plakatów Piotra Garlickiego
Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria, Pałac w Jabłonnie
ul. Modlińska 105, Jabłonna
19 stycznia – 13 lutego 2025
wernisaż: 19 stycznia, niedziela, godz. 14:30
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie objęła patronat nad Galerią Sztuki Współczesnej Oranżeria w Pałacu w Jabłonnie.
Powiązane aktualności
-
Nagroda / konkurs
Nagrody Grand Prix dla prof. Lecha Majewskiego i prof. Piotra Garlickiego
16.01.2025 -
„GARLIK—PLAKATY”. Wystawa
W dniach 29 czerwca – 19 lipca 2023 w Centrum Łowicka będzie prezentowana wystawa, związanego z Wydziałem Grafiki warszawskiej ASP – Piotra Garlickiego. Na prezentowanej w ramach 28. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie wystawie "GARLIK—PLAKATY" zostaną pokazane plakaty datowane na lata 2002–2023.16.01.2025