27 marca 2023, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył medale Gloria Artis artystom i artystkom teatralnym. Związany z wydziałem Scenografii ASP w Warszawie Profesor Marek Chowaniec został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za swoją działalność scenograficzną na wielu scenach oraz w Teatrze Telewizji.

prof. Marek Chowaniec

Scenograf teatralny, telewizyjny oraz filmowy. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako scenograf zrealizował ponad 100 przedstawień teatralnych oraz spektakli teatru telewizji. W 2010 roku był twórcą scenografii do widowiska baletowego „Let’s dance, Chopin” w reż. Marii Stokłosy na otwarcie dnia polskiego EXPO w Szanghaju. W 2005 roku otrzymał nagrodę za scenografię do przedstawienia „Książe nocy” podczas V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – Dwa Teatry w Sopocie.

Zdjęcie grupowe laureatów nagrody. Nagrodzeni stoją na scenie, w rękach trzymają bukiety kwiatów.

Wybitni artyści i artystki teatralne, odznaczeni Medalami „Gloria Artis” z okazji
Międzynarodowego Dnia Teatru, fot. agencja REPORTER.