Czcionki zecerskie
Warsztaty „Littera. Eksperymentalny plakat typograficzny”, 25 maja 2024, Wydział Grafiki ASP w Warszawie. Źródło zdjęcia: www.freepik.com
25 maja 2024 na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie odbędą się warsztaty dla młodzieży w wieku 13–15 lat – „Littera. Eksperymentalny plakat typograficzny”, organizowane w ramach projektu „Przyszłość widziana w rzeczach, które minęły – popularyzacja dawnych technik graficznych i zecerskich”. Warsztaty są wyjątkową okazją nie tylko do zabawy i eksperymentów z typografią, ale również do odkrycia tajemnic tradycyjnego rzemiosła drukarskiego. Trwa rekrutacja na warsztaty.

Typografia jest sztuką organizowania tekstu w sposób, który podkreśla sens i naturę treści. Dawniej łączono ją głównie z rzemiosłem drukarskim, polegającym na aranżowaniu pojedynczych znaków pisma w postaci metalowych czcionek w kompozycje, czyli składy, a następnie drukowaniu ich pod prasą na papierze. Cały ten proces odbywał się w pracowni drukarskiej zwanej zecernią.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami z dziedziny typografii, a następnie przystąpią do tworzenia prostych kompozycji zecerskich. Efektem tych działań będą analogowe wydruki w formacie pocztówkowym.

"Przyszłość widziana w rzeczach, które minęły"

Dedykowany dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym projekt realizowany na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie jest poświęcony promocji nauki w obszarze popularyzacji tradycyjnych technik graficznych, zecerskich oraz kaligrafii.

Jego celem jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom warsztatów wartości estetycznych (obcowanie ze sztukami pięknymi) oraz działania: popularyzatorskie (prezentacja działań twórczych w obszarze tradycyjnych technologii), komunikacyjne (kontakt z twórcą i warsztatem twórczym), poznawcze (pozyskiwanie wiedzy i nowych umiejętności w obszarze klasycznych technik kreacyjnych), intelektualne (uczestnictwo w prelekcjach), wychowawcze (współpraca w obszarze kreacji artystycznej w ramach warsztatów twórczych), edukacyjne.

strona projektu: www.graficznie.edu.pl

Białe liternictwo - wersaliki - układające się w scentrowany blik tekstu złożony z 3 wierszy: GRAFI, CZNIE, EDUPL
Identyfikacja wizualna projektu "Przyszłość widziana w rzeczach, które minęły"

Warsztaty „Littera. Eksperymentalny plakat typograficzny” dla młodzieży w wieku 13–15 lat
Warsztaty są organizowane w ramach projektu „Przyszłość widziana w rzeczach, które minęły – popularyzacja dawnych technik graficznych i zecerskich”.

Wydział Grafiki, ASP w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5

25 maja 2024

• grupa I godz. 10:00
  • grupa II godz. 14:00

Zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach prosimy o wypełnienia poniższego formularza i odesłanie mailem na adres: graficznie@asp.waw.pl

Uwaga – odesłanie formularza nie jest jednoznaczne z przyjęciem na warsztaty. Prosimy czekać na informację zwrotną.

W razie pytań prosimy o kontakt: 22 32 00 266, e-mail: graficznie@asp.waw.pl

Projekt dofinansowano ze środków budżetu Państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

źródło zdjęcia: www.freepik.com