Rektor ASP w Warszawie został uhonorowany za znaczący wkład w rozwój edukacji artystycznej, wybitne osiągnięcia w grafice i malarstwie, aktywny rozwój dialogu kulturowego między Ukrainą a Polską oraz pomoc w umocnieniu międzynarodowego prestiżu Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.
„Przyznany mi tytuł doktora honoris causa odbieram w imieniu własnym, ale też wszystkich instytucji i osób, które stoją za pomocą udzielaną lwowskiej Akademii, a są to zarówno wszystkie akademie sztuk pięknych w Polsce, jak i cała rzesza anonimowych osób.
Moja obecność tutaj jest najlepszym dowodem na istnienie wspólnoty dzielącej podobne myśli i idee, wykraczającej poza zwykłe determinanty czasu i miejsca. Choć człowiek zawsze będzie pożądał więcej i jest to immanentną cechą naszej natury, ale cieszę się, bo czuję, że jestem tutaj dzięki skomplikowanym splotom wydarzeń oraz dzięki temu, że jakieś działania nie zostały zaniechane i jakieś słowa zostały wypowiedziane. Dziękuję za przyznanie mi tytułu doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki” – mówił prof. Błażej Ostoja Lniski podczas wręczenia honorowego tytułu doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
Wsparcie dla studentek z ukraińskich uczelni artystycznych
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę koncentrowała się na udzielaniu pomocy studentkom i studentom z ukraińskich uczelni artystycznych – stanowiła centrum logistyczne, udzielała realnego wsparcia, współpracowała z uczelniami w Polsce i Europie w zakresie organizacji ich dalszej nauki.
Organizatorem działań pomocowych i głównym architektem koalicji na rzecz wsparcia młodzieży ukraińskiej był prof. Błażej Ostoja Lniski, który – przy współpracy całej społeczności akademickiej ASP w Warszawie – patronował wszelkim podejmowanym przez nią inicjatywom.
Tytuł doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki przyznany rektorowi przyjmujemy jako wyraz uznania dla pełnych zaangażowania i solidarności z poszkodowanymi postaw członkiń i członków ASP w Warszawie, jako hołd złożony naszej empatii i odwadze sprzeciwiania się złu.
„Obraz natury”. Wystawa Błażeja Ostoja Lniskiego w Muzeum Narodowym we Lwowie
Uroczystości nadania rektorowi ASP w Warszawie honorowego tytułu doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki towarzyszyło otwarcie wystawy twórczości prof. Błażeja Ostoja Lniskiego „Obraz natury” w Muzeum Narodowym im. Andrieja Szeptyckiego we Lwowie. Wystawa potrwa do 13 listopada 2023 roku.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 9
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 10
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 11
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 13
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 14
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 15
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 16
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 15
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
Lwowska Narodowa Akademia Sztuki
Akademia reprezentuje jeden z najciekawszych obszarów szkolnictwa wyższego na Ukrainie – kształcenie zawodowe oraz kształcenie jednostek twórczych w dziedzinach: sztuk pięknych i zdobniczych, projektowania, restauracji, kulturoznawstwa oraz historii sztuki.
Lwowska Narodowa Akademia Sztuki została utworzona we wrześniu 1946 r. jako instytut sztuk użytkowych i zdobniczych. W 1994 roku została przekształcona w Lwowską Narodową Akademię Sztuki a 21 sierpnia 2004 roku za znaczący wkład w rozwój oświaty i nauki oraz działalność międzynarodową, dekretem Prezydenta Ukrainy uzyskała status narodowej placówki oświatowej.
Wśród partnerów zagranicznych Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki znajdują się europejskie akademie i instytuty artystyczne z Polski, Francji, Węgier, Austrii, Bułgarii i krajów bałtyckich, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia europejskiej integracji edukacyjnej.
„Indeks Mariusza Kazany”
W przygotowanie uroczystości związanych z nadaniem Rektorowi Błażejowi Ostoja Lniskiemu tytułu doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki od samego początku była zaangażowana Fundacja im. Mariusza Kazany, współpracując w tym zakresie z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie.
Fundacja imienia Mariusza Kazany powstała 29 września 2010 roku, po tragicznej śmierci Mariusza Kazany w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Mariusz Kazana był Dyrektorem
Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dyplomatą i miłośnikiem sztuki, autorem wielu projektów promujących polską kulturę i sztukę.
Fundacja podtrzymuje pamięć o Mariuszu Kazanie, kontynuując projekty, których nie zdążył zrealizować. Misją Fundacji jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski poprzez popularyzowanie kultury i sztuki w kraju oraz za granicą i umacnianie międzynarodowej wymiany artystycznej.
Zdjęcie główne: od lewej: Andrij Sadowy, mer Lwowa; prof. Błażej Ostoja Lniski, rektor ASP w Warszawie; Vasyl Kosiv, rektor Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, fot. Lwowska Narodowa Akademia Sztuki