Obiekt graficzny na różowym tle
KISSPRINT23: „O czym mówią liczby?”. Wystawa młodej grafiki warszawskiej, 9 – 23 listopada 2023 Prześwit – Kolektywna Instytucja Kultury
Od 9 do 23 listopada 2023 roku w warszawskiej Galerii „Prześwit” będzie prezentowana wystawa grafiki warsztatowej wyróżniających się prac najzdolniejszych artystów młodego pokolenia, związanych z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – KISSPRINT23. Wystawa jest organizowana w ramach 55-lecia Wydziału Grafiki, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuratorką wystawy jest Magdalena Sołtys.

„O czym mówią liczby?”

Tegoroczna edycja konkursu i wystawy KISSPRINT23 – „O czym mówią liczby?” pokazuje, jakie relacje artyści i my wszyscy mamy z liczbami.

„Cała rzeczywistość obsiana, upstrzona i oblepiona jest natrętną chmarą namnażających się bez litości liczb zbudowanych z 10 arabskich cyfr oraz 7 rzymskich znaków. Te porządkują ją, ale jednocześnie topią w bezkresie znaczeń, danych i wymogów. Człowiek generuje liczby i im ulega, kreatywnie korzysta z nich i pada ich ofiarą. Stanowią twardy fakt i jawią się jako magia. Cieszą i smucą. Datami otwierają życie i zamykają – a pośrodku jest WSZYSTKO: świat i ludzie!” – mówi kuratorka, Magdalena Sołtys.

Magdalena Sołtys

Zdjęcie przedstawiające postać kobiety za obiektem o geometrycznych kształtach
Kuratorka KISSPRINT23: Magdalena Sołtys

Socjolożka, antropolożka współczesności, animatorka kultury (artystycznej). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kuratorka wystaw, autorka tekstów krytycznych i wydawnictw o sztuce współczesnej.

Wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; prowadzi Międzywydziałową Samodzielną Katedrę Kształcenia Teoretycznego. Doradczyni Rektora ds. polityki kulturalnej.

Grupa Artystyczna KISSPRINT

Od 10 lat promuje studencką grafikę artystyczną. Koncentruje się wokół cyklicznych wystaw studenckiej grafiki warszawskiej. Organizuje wydarzenia poza murami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Grupę tworzą kolejne pokolenia studentów, doktorantów oraz artystów pracujących na uczelni.

„W swoich działaniach chcemy promować młodych adeptów sztuki odważnych w redefiniowaniu zastanych podziałów w sztuce. Wspieramy w poszukiwaniach koncepcji i idei nawiązującej do tematów dzisiejszych, jak również wspieramy w poszukiwaniach alternatywnych środków wyrazu w grafice, autorskich rozwiązań technicznych, włącznie z wykorzystaniem form przestrzennych” – deklarują twórcy Grupy Artystycznej KISSPRINT.

Galeria Prześwit

Niezależna przestrzeń wystawiennicza funkcjonuje w ramach Fundacji Prześwit. Promuje otwarte podejście, wspierając twórców i odbiorców w działaniu opartym na interdyscyplinarności i wymianie koncepcji.

Plakat promujący KISSPRINT23: „O czym mówią liczby?”. Wystawę młodej grafiki warszawskiej

KISSPRINT23: „O czym mówią liczby?”.
Wystawa młodej grafiki warszawskiej
kuratorka: Magdalena Sołtys

Wystawa ma charakter konkursowy.
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, w ramach 55-lecie Wydziału Grafiki ASP w Warszawie.

Prześwit – Kolektywna Instytucja Kultury,
ul. Freta 39 w Warszawie

9 – 23 listopada 2023
otwarcie wystawy: 9 listopada2023, godz. 19:00.

Identyfikacja graficzna: Ola Sowińska