Wizualizacja
„Najlepszy Dyplom WNĘTRZA”. I Nagroda, proj.: Magdalena Żądło, praca dyplomowa „Stara fabryka — projekt przestrzeni aktywności miejskiej”, Wydział Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, rok obrony: 2021, promotorka: dr hab. Beata Dobryjanowicz, © Magdalena Żądło
Magazyn „Architektura & Biznes” rozstrzygnął trzecią edycję konkursu „Najlepszy Dyplom WNĘTRZA” na najlepszy dyplom studencki. Pierwszą nagrodę otrzymała Magdalena Żądło, drugą – (ex aequo z Aleksandrą Klińską z ASP w Gdańsku, która również otrzymała Nagrodę Publiczności) Maciek Choiński – oboje z Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Trzecią nagrodę przyznano Marii Drozd z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W konkursie wzięły udział prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie obronione w latach 2021–2023.

I Nagroda. Nowe życie fabryki

„Pracę nagrodziliśmy za racjonalne i skrupulatne podejście do przestrzeni adaptowanej oraz przemyślane rozłożenie funkcji. Projekt Magdaleny Żądło w ciekawy sposób nadaje nową funkcję budynkowi, która nawiązuje do jego dawnego przeznaczenia. Autorka ograniczyła interwencje w zabytkową tkankę do niezbędnych zabiegów, dzięki czemu uniknęła łatwego w tego typu projektach efekciarstwa i zbyt mocnych zmian. Budynek dostosowany do nowych funkcji wykorzystuje istniejący już wcześniej potencjał i ukształtowanie jego przestrzeni, wpisując się w idee ponownego użytku” –mówią jurorzy konkursu „Najlepszy Dyplom WNĘTRZA”.

II Nagroda (ex aequo). Współczesna kreacja w lokalnym kontekście

„Projekt doceniliśmy ze względu na pracę badawczą wykonaną przez autora, pochylenie się nad z pozoru nieatrakcyjnym, wernakularnym materiałem i sposobem wznoszenia budynków oraz czerpanie z tego dorobku podlaskiej architektury i rzemiosła w celu stworzenia nowego, krytycznego regionalizmu. Budynek w zaproponowanej formie, choć czerpie z tych tradycji nie jest ich bezrefleksyjną kopią czy pastiszem, a współczesną kreacją o atrakcyjnej formie, która osadzona jest w lokalnym kontekście i kulturze” – brzmi uzasadnienie jury.

II Nagroda (ex aequo). Rozkwitu zastanej tkanki architektonicznej

„Pracę nagrodziliśmy za sensowne i spójne potraktowanie przestrzeni Zamku. Zwróciliśmy uwagę na przemyślany design, szczegółowość opracowania i rewaloryzację dostosowaną do nowych funkcji, jednocześnie z szacunkiem odnoszącą się do warstwy historycznej. Uwagę przykuwa również wysoki poziom wizualizacji oraz duża odwaga w wybraniu stylistyki zamkowo-pałacowej, w której udało się uniknąć kiczu. Autorka dba o takie detale jak np. odtworzenie stolarki okiennej, jednocześnie nie dążąc do dosłownej rekonstrukcji obiektu. Udało się stworzyć (nie odtworzyć!) elegancki, pałacowy klimat z lekkim twistem nowoczesności – uzasadniają jurorzy.

III Nagroda. Reinterpretacja przestrzeni szkolnej

„Uważamy, że nagrodzony projekt może pomóc kształtować poczucie estetyki i pobudzać kreatywność uczniów. Kto wie, być może takie nieoczywiste przestrzenie staną się też początkiem zmian w sposobie nauczania” – czytamy w uzasadnieniu.

Nagroda Publiczności

„Nagrodzone w trzeciej edycji konkursu „Najlepszy Dyplom WNĘTRZA” projekty, mocno łączy idea ponownego użytku, adaptacja do współczesnych funkcji z zachowaniem warstwy historycznej oraz osadzenie w lokalnym kontekście i kulturze. Wszystkie z nagrodzonych projektów łączy aspekt prospołeczny — tworzący przyjazne, potrzebne miejsca dla lokalnych (i nie tylko) społeczności.