Czy zmarli mogliby nam pomóc? Może lepiej zrozumielibyśmy śmierć i mniej się jej bali, gdyby byli bliżej nas: przy każdym wyjściu do piekarni, na spacerze i w drodze do pracy? Może nie ma sensu chować ich za murami cmentarzy, tylko przywrócić ich między nas? Zmarli są nam potrzebni. Życie trwa mimo śmierci. Wspólnota może trwać mimo śmierci. Organizatorzy zachęcają wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu do podzielenia się przemyśleniami na temat radzenia sobie ze stratą i żałobą.
„Usiąść przy biurku, przechadzać się w naturze czy też włączyć radio i ściszyć dźwięk: ci, co zostają, muszą wziąć się do pracy. Wprawiają się w sztuce zasadzki; poznają etologię tych, którzy odeszli i sposoby ich przyjmowania. Odchodzą z zaproszeniami, na które trzeba odpowiedzieć, z życiorysami, które trzeba uaktualnić i opowieściami, które trzeba wzbogacić. Z historiami do przedłużenia i spełnienia.”
[Vinciane Despret, „Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają”, wyd. Karakter 2021]
Kopuła 9 / Dom Twórczy im. A. Iwanickiego
Pracownia artystyczna Izabeli Łęskiej, Aleksandry Ołdak i Olgi Borawskiej. Działa od 2022 roku w jednym z unikatowych modernistycznych domów kopułowych projektu inżyniera Andrzeja Iwanickiego. Identyfikujemy się również jako artist-run-space. W zeszłym roku w programie Kopuły 9 znalazły się wystawy, oprowadzania, koncerty oraz noc rzemiosła. Misją Domu Twórczego jest wskrzeszanie pamięci o zapominanym polskim architekcie, budowa programu kuratorskiego wokół interesujących nas haseł oraz ochrona budynku przed erozją.
Co, gdzie, kiedy
„Życie ze zmarłymi”. Spotkanie z artystami i artystkami nt. twórczości jako sposobie życia ze zmarłymi, radzenia sobie ze stratą i żałobą.
W spotkaniu wezmą udział: Małgorzata Gurowska, Maciej Januszewski, Izabela Łęska, Kuba Maria Mazurkiewic, Aleksandra Ołdak, Piotr Puldzian Płucienniczak, Patryk Różycki, Anna Siekierska, Maciej Szczęśniak, Agata Szydłowska
Kopuła 9
ul. Ustrzycka 9, Warszawa