Od 25 października 2023 do 24 marca 2024 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi będzie prezentowana wystawa retrospektywna artysty-malarza, związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. Andrzeja Zwierzchowskiego. Na wystawie „Działania Archaiczne” będą prezentowane prace na papierze oraz malarstwo z lat 1967-2023.

Od figuracji do abstrakcji

Artysta działa na szerokim polu twórczości: maluje pejzaże, serie portretów, obrazy o tematyce: szkolnej, obyczajowej, biblijnej, mitologicznej, artystycznej i podróżniczej. Są to w większości autorskie komentarze, spostrzeżenia, reminiscencje i refleksje, nierzadko zabarwione specyficznym humorem. Eksperymentuje też z malarską materią i formą obrazu, od figuracji do abstrakcji, od pojedynczego widoku do obrazów w obrazie, od pojedynczego płótna po kalejdoskopowe lub wieloelementowe kompozycje.

Pasja poszukiwania

„Przez niektórych krytyków sztuki i kuratorów wystaw, twórczość Andrzeja Zwierzchowskiego określana jest jako skupiona na problematyce przestrzeni, światła i metafizycznych odniesień. Inni zauważają obecną w tym malarstwie ogromną pasję poszukiwania, która nie pozwala artyście na dłuższe trwanie przy już osiągniętym rozwiązaniu jakiegoś malarskiego problemu; pasję, która powoduje, że jest to sztuka otwarta na ryzyko poszukiwania nowego a wyrzekania się wygody obcowania ze znanym i opanowanym; że jest to sztuka wynikająca bardziej z wewnętrznego przeżycia niż czynnika zewnętrznego, w wyższym stopniu wyłaniająca się z kontemplacji niż obserwacji” – wyjaśnia kurator wystawy, Andrzej Biernacki.

Harmonia

„Słowem, jakim można opisać twórczość Andrzeja Zwierzchowskiego, jest harmonia. Definiuje ją także ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań. Artysta reprezentuje bardzo odważne podejście. Wymyśla nowe sposoby, a nie modyfikuje już istniejące. Jego życiem kieruje ciekawość świata, co odzwierciedla się w sztuce artysty. Zwierzchowski nie poddaje się także wpływom mód, tworząc własny, charakterystyczny styl” – mówi Andrzej Biernacki.

prof. Andrzej Zwierzchowski

Artysta urodził się w 1954 roku w Warszawie. W latach 1974–1979 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (dyplom w pracowni profesora Jacka Sienickiego w 1979 roku). Od 1990 roku prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W latach 80. aktywnie uczestniczył w ruchu artystów wystawiających poza oficjalnym obiegiem. Prace prof. Zwierzchowskiego były prezentowana na licznych wystawach indywidualnych w kraju (Zachęta, Muzeum Narodowe we Wrocławiu) oraz podczas wystaw zbiorowych za granicą (Berlin, Paryż, Praga). Profesor nadzwyczajny rodzimej Akademii Sztuk Pięknych.

Uprawia malarstwo abstrakcyjne skupione na problemie przestrzeni, światła i metafizycznych odniesień.

Wybrane wystawy indywidualne

• 1988 – Muzeum Narodowe we Wrocławiu (kuratorka: Anda Rottenberg); Pawilon SARP w Warszawie – Fundacja Egit (kuratorka: Anda Rottenberg),
  • 1992 Galeria Piotra Nowickiego, Warszawa
  • 1995 – Galeria Przyjaciół Akademii Ruchu, Warszawa