Instytucje połączyły siły by na przykładzie twórczości Wojciecha Jastrzębowskiego, w przestrzeni wystawy „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884-1963)” ,opowiedzieć najmłodszym czym jest zabytek, dziedzictwo czy „pomnik historii” i dlaczego tak ważna jest ich ochrona.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024, 14 kwietnia, w zabytkowych wnętrzach Pałacu Czapskich, odbyły się warsztaty rodzinne. Okazją do spotkania była wystawa „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884-1963)”, zorganizowana przez Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.
„W pierwszej części spotkania, wspólnie z dziećmi rozmawialiśmy o tym, czym jest zabytek, czym jest pomnik historii i dlaczego tak ważna jest ich ochrona. Zastanawialiśmy się, czy blok może być zabytkiem i co możemy zrobić, by nasze dziedzictwo przetrwało jak najdłużej” – relacjonuję organizatorki.
„Na przykładzie prac Wojciecha Jastrzębowskiego zastanawialiśmy się czy wnętrza w zabytkowym budynku i jego wyposażenie też jest zabytkowe i czy jest chronione. Dzieci miały okazję przekonać się, na czym polega dobry projekt testując zaprojektowane przez Jastrzębowskiego repliki mebli, które znajdują się w siedzibie Ministerstwie Edukacji Narodowej – budynku będącym pomnikiem historii”.
„Po wizycie na wystawie przystąpiliśmy do najbardziej wyczekiwanej części – praktycznej! Dzieci miały za zadanie zaprojektować plakat-kolaż promujący zabytki. Powstały fantastyczne prace, w których np. Dworzec Centralny stał się areną walki gigantów, a zespół Stacji Filtrów w Warszawie miejscem, w którym pokazuje się jak przebiega proces filtracji wody. Na koniec dzieci wykonały swoje przypinki” – mówią organizatorki.
Spotkanie poprowadziły: Jacqueline Horodyńska z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych oraz Patrycja Jastrzębska, koordynatorka ds. projektów edukacyjnych z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Międzynarodowy Ochrony Dzień Zabytków
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia. Święto zostało ustanowione w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). To święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów, pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to wyjątkowa okazja do dyskusji na temat zarządzania dziedzictwem oraz przybliżania lokalnym społecznościom problemów jego ochrony. Organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa doroczne obchody MDOZ to spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz zachowania naszego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.
Co, gdzie, kiedy
„To ja! Zabytek!”. Warsztaty rodzinne
Pałac Czapskich, przestrzeń wystawy „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884-1963)”
ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa
14 kwietnia 2024 (niedziela) godz. 12:00-14:00
- wiek uczestników_ek: 6-10 lat
- obowiązują zapisy: muzeum@cybis.asp.waw.pl
*decyduje kolejność zgłoszeń - ilość miejsc: 15
- prowadząca: Jacqueline I. Horodyńska (Muzeum ASP w Warszawie), Patrycja Jastrzębska (NID)
- udział w warsztatach jest bezpłatny!
- więcej informacji o obchodach Międzynarodowego Dnia Zabytków
Organizatorzy:
Muzeum ASP Warszawie we współpracy z Oddziałem Terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz Zespołem ds. edukacji NID z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków
Powiązane aktualności
-
Wystawy ASP
„Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)”
W Pałacu Czapskich jest aktualnie prezentowana pierwsza w historii wystawa monograficzna artysty-projektanta, profesora i ostatniego przed wojną rektora uczelni – Wojciecha Jastrzębowskiego, „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)”. Sale „Wnętrza i meble” oraz „Symbole i Codzienność są dostępne dla zwiedzających do 19 maja.09.04.2024 -
Wystawy ASP
140. rocznica urodzin Wojciecha Jastrzębowskiego
26 lutego przypada 140. rocznica urodzin Wojciecha Jastrzębowskiego, wieloletniego pedagoga i ostatniego przed wojną rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Muzeum ASP w Warszawie prezentuje pierwszą monograficzną wystawę artysty –„Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884-1965)” w Pałacu Czapskich.09.04.2024 -
Wspomnienia o Wojciechu Jastrzębowskim. Rozmowa z wnukami artysty
Zapraszamy do obejrzenia filmowej rozmowy Joanny Kani, kuratorki wystawy– „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)” z wnukami artysty – prof. Elżbietą Jastrzębowską oraz Marcinem Millerem.09.04.2024 -
spotkanie / dyskusja
Spotkanie autorskie z prof. Elżbietą Jastrzębowską
12 grudnia o godzinie 18:00 w Oficynie ASP w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 5 odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Elżbietą Jastrzębowską, promujące najnowszą książkę wnuczki prof. Wojciecha Jastrzębowskiego – „Z Warszawy do Europy. Dzieje czterech pokoleń Jastrzębowskich”. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)”. Fragmenty książki przeczyta Olgierd Łukaszewicz. Spotkanie poprowadzi Piotr Dobrołęcki.09.04.2024