27.05.2024

arkusze białego papieru z kaligrafią
„Scribere. Sztuka pięknego pisania”. Druga odsłona projektu „Przyszłość widziana w rzeczach, które minęły – popularyzacja dawnych technik graficznych i zecerskich”, 11 maja 2024, Wydział Grafiki. Foto Sebastian Murza
11 maja 2024 na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP odbyły się warsztaty dla dorosłych „Scribere. Sztuka pięknego pisania”. To druga odsłona projektu w „Przyszłość widziana w rzeczach, które minęły – popularyzacja dawnych technik graficznych i zecerskich”. Zajęcia z kaligrafii prowadził dr Paweł Osial z Pracowni Liternictwa.

"Przyszłość widziana w rzeczach, które minęły"

Dedykowany dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym projekt realizowany na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie jest poświęcony promocji nauki w obszarze popularyzacji tradycyjnych technik graficznych, zecerskich oraz kaligrafii. Jego celem jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom warsztatów wartości estetycznych (obcowanie ze sztukami pięknymi) oraz działania: popularyzatorskie (prezentacja działań twórczych w obszarze tradycyjnych technologii), komunikacyjne (kontakt z twórcą i warsztatem twórczym), poznawcze (pozyskiwanie wiedzy i nowych umiejętności w obszarze klasycznych technik kreacyjnych), intelektualne (uczestnictwo w prelekcjach), wychowawcze (współpraca w obszarze kreacji artystycznej w ramach warsztatów twórczych) i edukacyjne. Projekt objął realizację warsztatów w trzech odsłonach: „Imago – w pracowni dawnych mistrzów”, „Littera – eksperymentalny plakat typograficzny” oraz „Scribere – sztuka pięknego pisania”.

Logotyp z tekstem: Społeczna Odpowiedzialność Nauki

Projekt dofinansowano ze środków budżetu Państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Tekst: Dział Obsługi Badań, Nauki i Działalności Artystycznej