Grupa świętujących osób
Ogłoszenie wyników I etapu naboru na Europejską Stolicę Kultury 2029. Konferencja prasowa, 27 października 2023 roku, Pałac Czapskich ASP w Warszawie. Fot. ASP w Warszawie
W dniach 23-26 października 2023 roku w Pałacu Czapskich odbyły się przesłuchania przedstawicieli polskich miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wśród nich znalazły się: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń.

Wystąpienia i wnioski aplikacyjne oceniało jury złożone z dziesięciu niezależnych ekspertów wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską, Komitet Regionów oraz dwóch specjalistów wskazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bielsko-Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin zawalczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Zdjęcia miast
Finałowe miasta: Bielsko-Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin w połowie 2024 roku zawalczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Fot. materiały organizatora

27 października 2023 roku w Sali Senatu ASP w Warszawie, podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, zostały ogłoszone wyniki I etapu naboru na Europejską Stolicę Kultury 2029. Finałowe miasta: Bielsko-Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin w połowie 2024 roku zawalczą o tytuł zwycięzcy.

Listę wybranych miast zaprezentowała Przewodnicząca Panelu Ekspertów Suvi Innila, która w swoim wystąpieniu podziękowała Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za ciepłe przyjęcie i możliwość organizacji wydarzenia w tak pięknej scenerii.

Po zakończeniu konferencji, Rektor ASP w Warszawie, prof. Błażej Ostoja Lniski zapoznał Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z przygotowaniami do wystawy pt. „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884 – 1963)”, pierwszej w historii wystawy monograficznej nazywanego „designerem II Rzeczypospolitej” artysty-projektanta, profesora i ostatniego przed wojną rektora naszej uczelni – Wojciecha Jastrzębowskiego. Uroczyste otwarcie wystawy w Pałacu Czapskich w ramach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędzie się 10 listopada 2023 roku.

„Jesteśmy dumni, że Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie ponownie mogła przyjąć w swoich murach tak znamienitych gości z kraju i ze świata i stać się areną historycznego wydarzenia pełnego pozytywnej energii i twórczej rywalizacji. To duże wyróżnienie dla naszej uczelni i niepowtarzalna okazja do międzynarodowej promocji” – powiedział Rektor ASP w Warszawie.

Europejskie Stolice Kultury

Europejskie Stolice Kultury to działanie powstałe z inicjatywy Unii Europejskiej, którego nadrzędnym celem jest ochrona i promocja bogactwa oraz różnorodności kultur w Europie. Zadanie to realizowane jest poprzez podkreślanie cech wspólnych różnych kultur europejskich, zachęcanie do dialogu międzykulturowego i eksponowanie wspólnego dziedzictwa.

Miasto szczycące się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury przez rok realizuje specjalny program kulturalny promujący swój region. Ma też okazję do korzystania z inwestycji, które przyczynią się do jego dalszego rozwoju.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany dwóm lub trzem miastom z krajów UE, EOG/EFTA oraz krajom kandydującym lub potencjalnym kandydatom. Dotychczas dwa polskie miasta zostały wyróżnione tym tytułem: Kraków (2000) i Wrocław (2016).

Pałac Czapskich po rewitalizacji

Fasada Pałacu Czapskich
Pałac Czapskich po rewitalizacji. Fot. Bartek Winnicki

Pałac Czapskich, główna siedziba Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 5, od czerwca 2021 roku funkcjonuje jako nowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy.

Tylko w ostatnich 2 miesiącach zostało w nim zorganizowanych 5 wydarzeń o charakterze międzynarodowym: 66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, interdyscyplinarna międzynarodowa konferencja naukowa „Odbudować nieodbudowane. Problematyka odbudowy i rekonstrukcji w świetle współczesnych wyzwań”, III Międzynarodowa Konferencja Teorii i Krytyki Designu FAIR DESIGN, wystawa „Pamięć i tożsamość”, prezentująca prace artystek i artystów związanych z czołową niemiecką uczelnią – Państwową Akademią Sztuk Pięknych w Stuttgarcie (ABK Stuttgart) oraz ostatnie wydarzenie związane z wyborem Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Wcześniej w lipcu 2023 roku Pałac Czapskich otrzymał tytuł Ambasadora Programu Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 – największego programu Unii Europejskiej, dzięki któremu realizowane są projekty z zakresu dziedzictwa kulturowego.