Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Błażej Ostoja Lniski podczas konferencji Drogi do wolności. Fot. Archiwum Centrum im. Adama Smitha

19 grudnia 2023 w auli ASP w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37 odbyła się konferencja „Drogi do wolności”.

35. rocznica przywrócenia wolności gospodarczej

Wydarzeniem uczczono 35. rocznicę przywrócenia wolności gospodarczej, rocznicę powstania Akcji Gospodarczej i uchwalenia „Ustawy Wilczka”. Organizatorami konferencji byli Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Centrum im. Adama Smitha. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie była partnerem wydarzenia.

Szczegółowy program konferencji

Przemówienie Rektora

Spotkanie otworzył Rektor prof. Błażej Ostoja Lniski, witając ponad 200 zaproszonych gości. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ogromną rolę reform gospodarczych z czasów przełomu, przypominając w jak dużym stopniu projektanci i artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie dołożyli cegiełkę do wielkich przemian zapoczątkowanych 35 lat temu.

„Potocznie pokutuje przekonanie, że działalność badawczo–rozwojowa jest domeną przede wszystkim uczelni technicznych. Tymczasem projektowanie i wzornictwo na naszej uczelni to dziedziny, które uważnie wsłuchują się w głosy społeczeństwa, analizują jego potrzeby oraz odpowiadają na nie w postaci gotowych produktów” – zauważył Rektor.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

stoi na straży praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców, działa na rzecz wprowadzenia w życie zapisów Konstytucji Biznesu, bierze udział w pracach nad projektami ustaw, które bezpośrednio wpływają na sektor MŚP. Ponadto informuje właściwe organy o dostrzeżonych barierach i utrudnieniach w zakresie wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski. Zajmuje się także opiniowaniem projektów aktów prawnych dotyczących interesów przedsiębiorców oraz zasad podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Centrum im. Adama Smitha

to pierwszy niezależny Instytut w Polsce, działający od 16 września 1989 roku. Jego misją jest propagowanie i działanie na rzecz wolnego rynku zbudowanego na fundamencie wolności, moralności i odpowiedzialności, jak również popieranie wszelkich przedsięwzięć oraz instytucji służących rozwojowi i umacnianiu gospodarki rynkowej opartej na poszanowaniu własności prywatnej, swobodzie zawierania umów i ograniczonym wpływie na procesy gospodarcze.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

jest największą uczelnią artystyczną w Polsce. Kształci na dziewięciu wydziałach artystów i projektantów, których dorobek znany jest w kraju i za granicą. Pracownicy i absolwenci naszej uczelni od lat projektują i wdrażają rozwiązania dla przemysłu, współpracują z producentami i rzemieślnikami, powołują do życia własne marki produktowe, aranżują przestrzeń miejską oraz wnętrza budynków publicznych.