Od 3 sierpnia 2024 w Ermitażu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie będzie prezentowana wystawa studentów Pracowni Projektowania Kostiumu i Przestrzeni Scenicznej Wydziału Scenografii ASP w Warszawie – „Materie i kostiumy”. Zespół kuratorski: prof. Dorota Kołodyńska, mgr asyst. Aleksandra Reda, mgr Agata Stanula. Wernisaż wystawy: 2 sierpnia o g. 18:00.

Materie i kostiumy

Przedstawione na wystawie prace zostały zrealizowane w Pracowni Projektowania Kostiumu i Przestrzeni Scenicznej, prowadzonej na Wydziale Scenografii ASP przez prof. Dorotę Kołodyńską i asystenkę mgr Aleksandrę Redę. To autorskie projekty studentów pracowni.

Wystawa prezentuje elementy procesu tworzenia kostiumu teatralnego, opartego na artystycznym poszukiwaniu i eksperymentowaniu z tworzywem. Punktem wyjścia bywa materia, ale również emocja, skojarzenie, dotyk, wspomnienie.

Procesy myślowe ukryte w kostiumach

Rzeczywistą siłę oddziaływania kostiumu w przestrzeni teatralnej można ocenić wyłącznie w kontekście scenograficznym – podczas spektaklu. Tylko wtedy można w pełni odczuć wykreowaną przez twórców rzeczywistość sceniczną. Jednakże, w czasie procesu pracy powstają obiekty, które same w sobie stanowią intrygującą materię plastyczną.

Spotkanie tych obiektów w przestrzeni łazienkowskiego Ermitażu ma nie tylko skłonić widza do refleksji nad warsztatem kostiumografa, ale też pomóc dostrzec złożone procesy myślowe, które kryją się w kostiumach.

Kostium w kontekście scenograficznym

Kostium to nierozłączna część koncepcji spektaklu. Podstawowym zadaniem kostiumografa jest to, by wiązać proces powstawania kostiumu z całością kontekstu scenograficznego. Dopiero ze stopniowego budowania znaczeń wynika narracja wizualna i forma spektaklu, w tym również kostium.

Prezentowane w Ermitażu prace młodych scenografów pokazują różnorodne, czasem zaskakujące elementy procesu projektowania, wynikające z przenikania się różnych dyscyplin sztuki – od projektów graficznych obejmujących całościową koncepcję wizualną spektaklu po pół-realizacje kostiumowe i eksperymenty z wytwarzaniem prototypów tkanin, oparte na kreatywnych, autorskimi technologiach, takich jak: farbowanie rdzą, druk 3D, tkactwo, próby przełożenia technik grafiki warsztatowej na tkaninę, łączenie tkaniny z materiałami niekonwencjonalnymi, rzeźba czy techniki origami.

Uczestnicy i uczestniczki wystawy

Paulina Araszkiewicz, Karolina Bramowicz, Kamila Bukańska, Mateusz Karolczuk, Klaudia Klimka, Marta Kopańska, Zuzanna Kundys, Anna Kurdziel, Barbara Niestrawska, Aleksandra Reda, Agata Stanula, Jakub Szostek

„Materie i kostiumy”. Wystawa Pracowni Projektowania Kostiumu i Przestrzeni Scenicznej w Ermitażu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, 3 – 29 sierpnia 2024. Projekt: Jacek Portka; foto: Iza Grzybowska; kostium: Kamila Bukańska; peruka: Jaga Hupało

„Materie i kostiumy”. Wystawa studentów Pracowni Projektowania Kostiumu i Przestrzeni Scenicznej Wydziału Scenografii ASP w Warszawie