Dane wrażliwe. Czuły gest tworzenia
„Dane to wrażliwa sprawa. Odkąd nie sposób oddzielić digitalnego od niedigitalnego dane stały się częścią nas samych, a bazy danych przybrały formę cyfrowej pamięci zbiorowej. Ludzkie uśmiechy i smutki, opowieści o sukcesach i porażkach zapisane są w postaci danych na dyskach tego świata. Wrażliwe czy nie, wykorzystywane w zależności od intencji mogą niszczyć lub budować. Z pomocą uczenia maszynowego, Sebulec, Isakov i Wróblewski dokonują czułego gestu tworzenia nowych narracji z tego, co już znamy, przekształcając naszą zbiorową pamięć w zbiorową wyobraźnię” – mówi kuratorka wystawy, Kat Zavada.
„Beta tales”
„Beta tales” to trzy opowieści o otwartej formule, uchwycone w procesie, morfujące, czekające na swój pierwszy test. Nie można ich dotknąć, lecz w moich fantazjach są perwersyjnie śliskie, wydają syntetyczny dźwięk pod naciskiem dłoni. Czy tylko ja marzę o dotykaniu ich, czy może one także pragną mojego dotyku? – zastanawia się kuratorka wystawy, Kat Zavada.
Jakub Wróblewski
„Wróblewski snuje wizualną narrację o taktylności poprzez 18-elementową grupę rzeźbiarską stworzoną z toreb powietrznych, elastanu, lycry, próżni oraz betonu. Choć ich abstrakcyjna estetyka drwi z mojego neurotycznego poszukiwania celowości, spekuluję o ich przeznaczeniu – ergonomiczne pancerze, a może kolumnady zamknięte w chmurze z tworzywa? Obiekty powstały na bazie prototypowania wizualnego z wykorzystaniem modeli językowych takich jak: Python, TensorFlow i PyTorch, towarzyszą im projekcje z obiektami zaprojektowanymi w wyniku głębokiego uczenia” – objaśnia kuratorka wystawy.
Sebulec
„Poprzez gipsowe reliefy przedstawiające baśniowe stworzenia o bujnych grzywach, czy atletycznych torsach pokrytych łuskami, Sebulec tworzy fantazyjny świat, w którym pragnę zamieszkać. Rozwijając budowane przez siebie od lat uniwersum, tym razem powołuje bohaterów powstałych z połączenia bóstw antycznych, roszady algorytmów i charakterystycznej dla siebie fandomowej estetyki.
Queeruje kamienną powagę mitologicznych postaci męskością delikatną i miękką, jak futro antropomorficznych stworzeń furry. Punktem wyjścia dla fizycznych obiektów są grafiki generowane przy użyciu Stable Diffusion. Tytuł „Sześć palców, trzy ogony” odnosi się do błędów i glitchy w procesie generowania. Ostatnia opowieść to historia o przeznaczeniu, technokratycznym spirytualizmie, a może niewinnej zabawie?” – mówi kuratorka, Kat Zavada.
Andrei Isakov
„Doświadczenie gamingowe Oracle stworzone przez Isakova to współczesna wyrocznia w estetyce DOS. Chęć poznania przyszłości towarzyszy nam od zawsze niezależnie od tego jakiej formie dywinacji powierzamy swój los – delfickiej wyroczni, kartom tarota czy aplikacji Co-star. Oracle pod wpływem halucynacji odpowiada na nasze pytania o fatum lub pomyślność, a także prowadzi wewnętrzny dialog. Doświadczenie oparte jest o Large Language Model – wyjaśnia Zavada.
Zdjęcia z wernisażu wystawy „Beta tales”
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 9
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 10
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 11
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 13
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
Niepowszechny Spis Artystów
To już piąta odsłona projektu „Niepowszechny Spis Artystów”, podczas której Galeria Salon Akademii prezentuje osobowości i zjawiska artystyczne będące w kontrze do mainstreamowego nurtu. Podobnie jak wszystkie poprzednie, wystawa z tego cyklu proponuje zupełnie inny język sztuki, daleki od postaw polemicznych. Cykl skupia się na tym, co niepowszechne, nie zawsze popularne, ale niosące ważne i istotne treści.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 9
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
Co, gdzie, kiedy
„Beta tales”. Sebulec / Andrei Isakov / Jakub Wróblewski
Wystawa z cyklu „Niepowszechny spis artystów”
kuratorka: Kat Zavada
Galeria Salon Akademii
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5
(wejście od ul. Traugutta)
8 – 25 lutego 2024
wystawa czynna: wt. – niedz. g. 12:00 – 19:00
wernisaż: 7 lutego g. 18:00
Powiązane aktualności
-
„Niepowszechny spis artystów” part. I: „Urodzeni w Hameryce”. Wystawa
22 kwietnia 2023 w Galerii Salon Akademii wystawą pt. "Urodzeni w Hameryce" zainaugurowany zostanie nowy cykl – "Niepowszechny spis artystów". W pierwszej – utrzymanej w duchu neodadaistycznym – części zaprezentowana zostanie, będąca w kontrze względem mainstreamu, twórczość: Grzegorza Kozery, Marty Nadolle i Sebastiana Kroka. Wystawa potrwa do 6 maja 2023.29.01.2024 -
„Niepowszechny spis artystów” part. II: „Czerwony”. Wystawa
"Czerwony" to druga (po "Urodzeni w Hameryce") z cyklu wystaw opatrzonych wspólnym tytułem "Niepowszechny Spis Artystów". Biorący w niej udział artyści: Jacek Jagielski, Ryszard Ługowski, Paweł Nowak, Jarosław Perszko, choć pochodzą z różnych środowisk i ukończyli różne wydziały (malarstwa, grafiki, rzeźby), poprzez swoją działalność artystyczną odczuwają pewien rodzaj wspólnoty. Być może dotyczy to wspólnoty pokoleniowej. A może wspólnym polem jest medium, a raczej płynność pomiędzy gatunkami?29.01.2024 -
Wystawy ASP
„Niepowszechny spis artystów” part. III: „Proste Historie”. Wystawa
Od 30 września 2023 w Galerii Salon Akademii podczas wystawy "Proste Historie" są prezentowane prace Marcina Chomickiego, Pawła Kwiatkowskiego i Wojciecha Zubali. Będąca trzecią odsłoną prezentowanego w Galerii Salon Akademii projektu "Niepowszechny Spis Artystów" wystawa jest spotkaniem trzech artystów, którzy w swojej twórczości dążą do realizacji idei minimalizmu poprzez stopniową redukcję środków wyrazu. Będące połączeniem malarstwa, rzeźby, architektury i przestrzeni audiowizualnej prace tworzą nowy wymiar sztuki.29.01.2024 -
Wystawa dydaktyków
„Niepowszechny spis artystów” part IV: „O. P. Ó. R.”. Wystawa
Od 9 grudnia w Galerii Salon Akademii można oglądać wystawę "O. P. Ó. R.” z cyklu „Niepowszechny spis artystów", prezentującą różnowątkową twórczość: Ewy Bobrowskiej, Mariusza Filipowicza, Pauliny Mirowskiej i Pawła Mysery. Jej tematem wiodącym jest namysł nad egzystencjalną tematyką: istnienia, przemijania, zagrożenia, śmierci i odrodzenia w kontekście artystycznym, filozoficzno-transcendentalnym, a także lokalnym, dotyczącym zaistniałych obecnie konfliktów zbrojnych. Wystawa potrwa do 30 grudnia 2023.29.01.2024