W warsztatach wzięły udział osoby studenckie z La Cambre w Brukseli pod opieką Davida Maurrisena, z KHiO w Oslo pod opieką Ane Thon Knutsen oraz należące do Typograficznego Koła Naukowego „O” Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką Aleksandry Kot.
Wizualne interpretacje słów o nieznanym im znaczeniu
Główną ideą warsztatów było poznanie możliwości zapisu i typograficznej interpretacji słów bazując wyłącznie na analizie ich brzmienia. Osobom biorącym udział w wydarzeniu zostały udostępnione zapisy audio zarejestrowane w oryginalnej formie w językach: polskim, francuskim i norweskim.
Na podstawie przekazów dźwiękowych, korzystając z dostępnego materiału zecerskiego Akademickiej Drukarni Akcydensowej, osoby uczestniczące w warsztatach stworzyły wizualne interpretacje słów o nieznanym im znaczeniu.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
Typograficzne możliwości zapisu dźwięku
W ciągu trzech dni intensywnej pracy powstało prawie 100 projektów i ponad 1000 wydruków. Powstałe prace przedstawiają typograficzne interpretacje oparte na brzmieniu słów, ich charakterze i wyobrażonym znaczeniu.
Wspólne działania stworzyły inspirującą przestrzeń do refleksji nad interakcjami międzykulturowymi, szczególnie w kontekście specyfiki i charakterystyki rodzimych języków, jak również nad typograficznymi możliwościami zapisu dźwięku. Wystawa podsumowująca działania warsztatowe została otwarta 16 marca 2024 w Stacji Muranów.
Osoby zaangażowane w organizację i wsparcie dydaktyczne warsztatów: Aleksandra Kot, Aleksandra Stępień, Anna Orlińska, Zbigniew Skrzypczyński (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), Ane Thon Knutsen (KHiO, Oslo) David Maurissen (La Cambre, Bruksela)
Identyfikacja wizualna wydarzenia: Natalia Kubacka, Maryia Lyavitskaya
Organizacja i kuratorstwo wystawy powarsztatowej: Sebastian Murza
Specjalne podziękowania za pomoc i zaangażowanie dla Igora Gołaszewskiego (Zguba)
Warsztaty zostały częściowo sfinansowane ze środków programu Erasmus+
Powiązane aktualności
-
Warsztaty
Druga edycja warsztatów „Alphabet” w Hadze
W dniach 15 lutego – 8 marca 2024 odbyła się druga edycja warsztatów „Alphabet”. Projekt został zainicjowany rok wcześniej przez pracowników Wydziału Grafiki ASP w Warszawie — Aleksandrę Kot, Michała Chojeckiego oraz Mateusza Dąbrowskiego. W tym roku gospodarzem wydarzenia był KABK Royal Academy of Arts w Hadze.22.03.2024 -
„Alphabet”. Wystawa zbiorowa prezentująca efekty międzynarodowych warsztatów
21 kwietnia 2023 o godzinie 19.00 w warszawskiej Galerii Prześwit przy ul. Freta 39 odbędzie się wernisaż wystawy "Alphabet", podsumowującej międzynarodowe warsztaty.22.03.2024 -
Prezentacja typograficznych dyplomów z Wydziału Grafiki
Już 14 lipca 2023 w Zecerni / Akademickiej Drukarni Akcydensowej @typo.letterpress w warszawskiej ASP odbędzie się pierwsza edycja konferencji typo.up, podczas której zaprezentowane zostaną typograficzne dyplomy z Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, które powstały pod opieką dr @Oli Kot. Gościnią konferencji będzie Magda Mokrzan z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Konferencji towarzyszą sobotnie warsztaty tworzenia notesów, które poprowadzą: @Igor Gołaszewski, Zbyszek Skrzypczyński, Karolina Gąsiorowska oraz Polinka Kolesnikova. Konferencja odbywa się w ramach wydarzeń Lato w Pałacu.22.03.2024 -
Studenci_tki z Wydziału Grafiki na warsztatach typograficznych „Fear” w Brukseli
22.03.2024 -
„There is a typo in my name”. Wystawa w ramach International Erasmus Days
Wystawa w Galerii Spokojna pt. "There is a typo in my name" towarzyszy International Erasmus Days, które odbywają się na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w dniach 10 - 16 października 2022. Na wystawie prezentowane są stworzone specjalnie na tę okazję przez artystki i artystów z różnych stron świata plakaty oraz prace powstałe podczas warsztatów towarzyszących wydarzeniu. Ich tematyka skupia się wokół tożsamości kulturowej wyrażanej językami, którymi mówimy oraz znakami, za pomocą których je zapisujemy. Kuratorzy wystawy: Ola Kot, Aleksandra Stępień, Biuro Erasmus.22.03.2024