Portret mężczyzny
Wystawa prof. Błażeja Ostoja Lniskiego: / SZKICE DO OBRAZÓW / – / OBRAZY /, 23.02 -18.03. 2024, Galeria Sztuki Wystawa. Materiały organizatora.
Od 23 lutego do 18 marca 2024 w warszawskiej Galerii Sztuki Wystawa będzie prezentowana twórczość prof. Błażeja Ostoja Lniskiego – / SZKICE DO OBRAZÓW / – / OBRAZY /. Jej kuratorem jest dr Robert Żbikowski.

W Galerii Wystawa będą prezentowane plakaty, które prof. Błażej Ostoja Lniski tworzył do wystaw w minionych latach, gdy galerię prowadził, nieżyjący już artysta, Łukasz Rudnicki. Pokazane zostaną również prace malarskie, szkice i projekty do obrazów.

Czas

„Swoją twórczość malarską Błażej od wielu lat podporządkował rozważaniom o czasie, przemijaniu, refleksji o przeszłości, w której ukazuje wątki kultury, cywilizacji. Są to działania z pismem i literą. Obrazy powstające na bazie pisma powstają przez wielokrotne nawarstwianie farby. To wielokrotne nawarstwianie tekstu doprowadza do jego zamazania, nieczytelności. Czas zaciera sensy, pozostają ogólne wrażenia” – pisze prof. Ryszard Ługowski w tekście wprowadzającym.

Natura

„Inne cykle też nawiązują do upływu czasu, ale w kontekście natury. To prace, w których ukazują się nam formy zbliżone do odcisków roślin, skamieniałości, odciśnięte w skale negatywy części ciał prehistorycznych organizmów żywych, roślin, paproci, trylobitów itp.

Proces powstawania tych prac też wiąże się z czasowym wielogodzinnym nawarstwianiem farby, które w efekcie tworzą relief na płótnie. Błażej sięga po arsenał środków wyrażających upływ czasu związanych z naturą – odciski istot niegdyś żyjących i kulturą – nieczytelne pismo. Stosuje jednocześnie technikę, która akcentuje proces powstawania, a więc czas. Jego obrazy są swoistym zapisem rytuału, medytacji o powstawaniu i ginięciu” – kontynuuje Ryszard Ługowski.

„Rozwój twórczości Błażeja Ostoja Lniskiego jawi się niesłychanie konsekwentnie od początku studiów na Wydziale Malarstwa, aż do Jego obecnej twórczości artystycznej. W latach 1994–1999 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom wykonał w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego, a aneks z grafiki u prof. Władysława Winieckiego. Ten poważny romans z grafiką miał dla Błażeja kapitalne znaczenie w przyszłości, zarówno na polu kariery akademickiej, jak i na polu artystycznym” –  stwierdza prof. Ryszard Ługowski.

Błażej Ostoja Lniski

Urodzony w 1974 roku w Czersku. Artysta malarz, artysta grafik (warsztatowy) – głównie litograf, a także projektant książek, plakatów i krojów pism. W latach 1994–1999 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; pracę dyplomową, za którą otrzymał wyróżnienie rektorskie, przygotował na Wydziale Malarstwa pod opieką prof. Rajmunda Ziemskiego; aneks z litografii zrealizował u prof. Władysława Winieckiego.

Profesor sztuk plastycznych (2013). Związany zawodowo z macierzystą uczelnią od 1999 roku. Na Wydziale Grafiki prowadzi Pracownię Litografii (od 2008). W latach 2008–2012 kierownik Niestacjonarnych Studiów Doktoranckich przy Wydziale Grafiki i prodziekan tego wydziału, dziekan w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020. Rektor ASP w Warszawie w kadencji 2020–2024.

Doktor honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki (2023). Uhonorowany nagrodą Rektora ASP w Warszawie „Pegaz” (2015) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023).

Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Muzeum Warszawy, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach oraz w kolekcji grafiki Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych oraz autor licznych wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.

/ SZKICE DO OBRAZÓW /
/ OBRAZY /