pejzaż
Janusz Stanny, stawy w Krasnobrodzie. Zdjęcie pochodzi z archiwum prywatnego Teresy Wilbik i Katarzyny Stanny.
W 2024 roku upłynęła dziesiąta rocznica śmierci prof. Janusza Stannego, który przez blisko ćwierć wieku prowadził legendarną Pracownię Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Z tej okazji, a także w związku z ukazaniem się biografii pt. „Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji” (wyd. PIW, 2024) autorstwa Katarzyny Stanny, można zobaczyć dwie wystawy prac profesora.

Wystawa „Tęskniąc za Krasnobrodem” prezentuje malarskie szkice z Księgi Pamiątkowej Roztocza. Można ją obejrzeć w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Zrealizowana przez Centrum Kultury Wilanów, we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie, ekspozycja plenerowa przy ul. Kolegiackiej 3 prezentuje fragment dorobku plakatowego Janusza Stannego – 25 plakatów z kolekcji Muzeum. Obie wystawy można oglądać jeszcze przez miesiąc. Ich kuratorką jest dr Katarzyna Stanny, prof. uczelni.

prof. Janusz Stanny

Absolwent Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, asystent w Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera, wieloletni profesor Pracowni Ilustracji na warszawskiej ASP oraz łódzkiej AHE, kierownik artystyczny wydawnictwa RUCH. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Polskiej Szkoły Ilustracji, a także Polskiej Szkoły Plakatu. Poeta, twórca filmów animowanych, rysownik satyryczny.Laureat nagród za opracowania książkowe w Polsce i na świecie.

Stworzył wybitne ilustracje do ponad 200 książek, m.in do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Biblii”, bajek La Fontaine’a, „Don Kichota”, baśni Andersena oraz wiele okładek i autorskich książki dla dzieci, m.in. „Baśn o królu Dardanelu”, „O malarzu rudym jak cegła” i „Koń i kot” (1961). W 2011 roku w serii „Mistrzowie ilustracji” wydawnictoa Dwie Siostry wydano książkę Antoniego Marianowicza pt. „Raz czterej mędrcy…” z ilustracjami Stannego.

dr Katarzyna Stanny

Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, studiów podyplomowych w Instytucie Historii UW oraz Instytutu Francuskiego w Warszawie. Wykładała w Warszawskiej Szkole Filmowej, B. Lindy i M. Ślesickiego, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Polskiej Akademii Nauk. W latach 2004 – 2014 wspólnie z Ojcem – prof. Januszem Stannym prowadziła Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi. W latach 2009-2014 pełniła rolę asystentki prof. Rosława Szaybo w Pracowni Fotografii Użytkowej na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP. W latach 2016 – 2024 pełniła funkcje prodziekana Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP, gdzie od 2009 roku prowadzi Pracownię Obrazowania dla Mediów.

Pracuje dla Polskiej Akademii Nauk, zajmuje się grafiką użytkową, fotografią i pracą naukową. Jako projektantka biżuterii i elementów kostiumów współpracowała ze Swarovski Elements a także Breakthru Films przy filmie „Chłopi” (2023).

Realizowała projekty edukacyjne m. in. dla Działu Edukacji MHŻP Polin, AM w Warszawie, Fundacji La Strada, TLiAM, IBL, etc. Prace prezentowała na trzydziestu dwóch wystawach indywidualnych malarstwa, grafiki, fotografii, ilustracji i biżuterii oraz na ponad stu wystawach zbiorowych w Polsce, Francji, Niemczech, Luksemburgu i Chinach.

Laureatka wielu ogólnopolskich nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej (2014) oraz Nagród Rektora ASP w Warszawie (2015, 2019 i 2023). Stypendystka Funduszu Popierania Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego (2019 i 2020).  Członkini Zarządu ZAiKS-u (2016-2022) a od 2022 roku Komisji Rewizyjnej. Związana z Ośrodkiem Dialogu i Analiz THINKTANK. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Współorganizatorzy wystaw: Krasnobrodzki Dom Kultury, Centrum Kultury Wilanów, Muzeum Plakatu w Wilanowie.